Localhost için gerekli olan WampServer Programının kurulumunu yaptık ve tabiki “Hello world”

Localhost nedir?

Evet merhabalar arkadaşlar yine ben. Yavaş yavaş böyle ama doğru ama yanlış bir kaç blog yazısından sonra bunları destekleyecek nitelikte yine internette çok bulunan bir konuya el atıyoruz Localhost Kurulumu wamp server nasıl kurulur konusunu inceliyor olacağız. Az çok internetin ne olduğunu html, css , jquery , php, asp dillerden süzülüp tarayıcımızın penceresinden içeri girdiğini biliyoruz WordPress nasıl kurulur? yazısında da işlerin nasıl yürüdüğünü az çok anlamış olduğumuza göre. Bir uzak sunucumuz yada hostingimiz yoksa bu php kodlarını nasıl çalıştıracağımızı öğrenelim.

Adından da anlaşılacağı üzere bilgisayarımızı kendi bilgisayarımızı kodlarımızın çalışacağı bir makine haline getiricez ama Localhost programları 2 den fazla sanırım ama en yaygını 2 tane Xampp ve Wamp Server biz bunlardan Wamp Server’i kullanacağız şimdi şuraya hemen bi LİNK koyalım. Linkler kırılabilir yorum yapın düzeltiriz. İndirdiğimize göre Wamp Server Kurulumu‘na geçelim yavaştan.

Wamp server Kurulumu

I accept the agreement dedikten sonraaaa,

Wamp server Kurulumu

Next

Wamp server kurulumu

Wamp serverin kurulacağı yeri seçebilirsiniz. Daha sonraki seçenekleri next next ile geçerek en son Install diyoruz


Wamp server kurulumu

Kurulum bittikten sonra arkadaşlar artık kendi bilgisayarımızda bir internet sitesi açabiliyor olacağız yada kısacası php kodlarını yorumlamasını sağlamış olacağız ama bunu yaparken bir kaç püf nokta var beraber ilerleyip ilk kodumuzuda yazalım ayıp olmasın “Hello world” Klasiğimize

<?php echo "Hello World" ?>
Wamp server kurulumu

Burada hangi browseri kullancağımızı soruyor yes deyip iexplorer.exe‘yi seçebilirsiniz. Yada başka tarayıcı yolu gösterebilirsiniz daha sonrada düzenleme defterinizi yani genellikle Notepad++‘ı seçersiniz.

Finish diyerek bitiriyoruz ama hemen bir hatayla karşılaştım hazır karşılaşmışken onuda şurada ufacık yazalım

msvcr110.dll dosyasının eksik olduğundan bahsediyor hemen linke tıklayıp C/Windows/System32 nin içine atıyoruz

attıktan sonra acınca şöyle bişi gelcek masaüstünüze


Evet yeşil yanıyosa sorun yok demektir hemen tarayıcımıza gelip localhost yazabiliriz

Localhost Kurulumu

Bu sayfada bizim işimize yarayacak olan veritabanı kullanıyorsak genelde phpmyadmin oluyor deneme yaparken genelde dosyaları siliyorsunuz daha sonra bu sayfa hiçbir işe yaramıyor. Bu sayfanın anlamı şu arkadaşlar bizim yerel sunucumuzun yönetim paneli yerine geçiyor diyebiliriz ama bunun dosyalarıyla bizim kodları yazacağımız yerin linki aynı olduğundan genelde ordaki klasörleri siliyorsunuz ama biz silmicez şimdi şu yola ilerliyoruz

C:\wamp64\www

www’nun altında yazdığınız tüm kodlar localhost adresinde yayınlanacaktır şimdi şu yukarıdaki paneli bozmamak için buraya Hello World’un kısaltması olarak hw klasörü açıcam


Localhost kurulumu

Daha sonra bilgisayarınızdan yeni bir not defteri sayfası açın varsa Notepad++ tercih edebilirsiniz .

<?php echo "Hello World"?>

Sonra bunu farklı kaydet diyoruz ve C:\wamp64\www\hw nin içine kayıt ediyoruz yalnız kayıt ederken fotoğrafa bakın yada vereceğim dosyayı indirip direk oraya atın uzantının php olması gerekiyor.

Localhost Kurulumu

Filename,Save as type,encoding kısımları dikkat edeceğimiz noktalar arkadaşlar ismini dosyanın sonuna illa .php türünüde tüm dosyalar olarak yapmanız gerekmekte. index.php ismini vermemin sebebi localhost/hw yazdığımda direk index yani anasayfa adresini bu dosya olarak görüp açacaktır. atıyorum deneme.php yaparsanız localhost/hw/deneme.php yazmak zorundasınız arkadaşlar. Tabi ilk başta anlatacağım şeyi yine sonda anlatıyorum . sonra tarayıcımıza girip yazalım.

localhost/hw

Evet arkadaşlar artık ister php kodlarınızı denemek olsun isterseniz wordpress kurulumu olsun gerçekleştirebilirsiniz. Elimden geldiğince dilim döndüğünce basitleştirip anlatmaya çalıştım umarım başarılı olmuşumdur.

Yapılmayacak yazılım neredeyse yoktur. Kısıtlı zaman vardır 🙂

Oğuzhan Filiz

Yazar hakkında

Oğuzhan Filiz

2013 yılında bilişim alanına adım attım.HTML,CSS,BOOTSTRAP,PHP,CODEIGNITER,KOTLİN,EXCEL,VBA gibi teknolojilere hakimim. Şuan Halk eğitim merkezinde "Bilgisayar Öğretmeni"'yim

1 Yorum

  • Bir çok server kurulum programı var ama ben her zaman Wamp Server tercih ettim. Daha pratik daha minimal olduğu için olabilir. Ekran görselleri ile anlatmanız da harika olmuş, elinize sağlık. Bu faydalı bilgi için teşekkür ederim. Başarılar ..

Yorum Yap