Hello docker…

Student Pack

Merhaba dostlar yeni başladığım iş dolayısıyla güzel bir hızlandırılmış eğitim sürecinden geçiyorum. Bu zamana kadar sürekli kendi istediğim işi kendi yöntemlerimle çözmüş birisiyim. Buda halihazırda sadece proje odaklı tecrübeleri bende getiriyor. Ne gibi mesela ufak tefek linux komutları, bir kaç sunucu kurulumu, php dili ,wordpress, html, css ,gibi vs… ama tabiki bir grup çalışması vesaire hiçbirşeye ihtiyaç duymuyorsunuz. Genellikle site yapıyor, c# uygulaması yapıyor yada bir android ios app yazıyoruz. Üniversite öğrencilerinin diğer öğrencilerden sıyrılıp sadece okuldaki teknik bilgileri geçip kendilerini sivrilttikleri genel geçer noktalardan biri some money some code mantığı yani.

Elbette burda edindiğiniz tecrübeler güzel fakat işin teknik tarafı sadece bize öğretilenlerin yazılı aşamada kalması, günümüz teknolojisinin takip edilmemesi,hayattan örneklerin eksikliği gibi bir sürü eğitim sistemi eksikliği bu alanda karşımıza çıkıyor. Özellikle benim gibi orta düzey bir üniversite mez… Pardon öğrencisi için.-Çok üzücü bir durum.-

Ben kendi kafamda üniversite öğrencilerini 4 aşamaya böldüm bu belki sizin içinde doğrudur yada yanlıştır bu tartışmaya gayet müsait bir durum

Low package: Adından da anlaşılacağı gibi abi ben dersleri geçeyim, ödevleri yapayım ne olursa olsun gerisi diyebildiğimiz bir paket. Bu paket muhtemel bir bilgisayar mühendisi adayı başarılı fakat aklında ne yapacağını bilmeyen bir paket olarak geliyor işyerlerine. Yaptıklarını aklındaki ders notlarıyla ilişkilendirmeyle başlıyor olaya ve sürece atılıyor gerisini henüz itibariyle bilememekteyim. Tam anlamıyla bilemeyeceğimde. Muhtemelen kişiye, merakına özelliklerine göre değişecektir.

Medium package: Merhaba karşınızdayım :). Başta belirtmiş olduğum ufak tefek işlerle uğraşmış bir fikri olan ama herhangi bir ekip çalışması içerisinde bulunmamış stackowerflow’da vakit geçiren githubda takılan. Önüne geleni deneyen ha bu böyle oluyormuş deyip işine yarıyorsa kullanan yaramıyorsa sallayıp rafa kaldıran tipleriz. Genellikle okul projelerinde kendi single.php tarzı projeleri yapmış ekip arkadaşlarını sırtlamış ama ekip çalışmasını bilmeyen ama kafasında hep bi google search yatan insanlar. Olmuyor olmuyor herşey google seach değil abi :). Burayı daha sonra açalım çünkü ben bu gruba dahilim :).

High package: Genelde akademisi başarılı. Güzel eğitim almış o seminerden bu seminere koşmuş ekip projelerine dahil olmuş güzel fikirleri olan insanlar olarak bakıyorum bu camiaya ama tabi benim üstümde oldukları için o gizemli dünyalarını açmadıkları takdirde öğrenemeyeceğiz.

Ultra package:Abi bunlar ayrı bunlardan hiç bahsedemem ama dilim döndüğü kadar. En azından bir tanesiyle tanışmış olma şerefine ulaştım. Ve beni çok mutlu eden diğer ayrıntı ise bu kişiden görmüş olduğum ilgi alaka ve fikir alışverişlerinde sürekli bulunabiliyor olmam. Hatta beraber çalışma fırsatları vesaire inanın bu insanlarla karşılaşırsanız bırakmayın eteklerine yapışın sarılın. Ufkunuzu açacak fikirler gelişiminizi hızlandıracak birsürü faydaları olacaktır eminim. Tabiki bu insanları anca gözlemleyebiliyor yazılarını okuyabiliyor yada yaptığı projeleri incelebiliyoruz. Iııı -Hello world- ??? Hayır hayır bundan bahsetmiyorum benim blogum gibi kurulum hesap makinesi nasıl yapılır kodları değil aşın aşın kendinizi aşın 🙂

Loading…

Şimdi biraz gevezelik ve sıkıcılıktan sonra başlığa dönecek olursak tecrübe konusunda şöyle bir süreç yaşadım arkadaşlar. Docker docker diyarbakır 🙂

Geçenlerde ufak bir olaydan dolayı docker kullanmak istedim işte php kütüphanelerini kurmakla vesaireyle uğraşmak istemeyim cart curt olayları vesaire. Tabi bu docker nedir ne değildir bilmem sadece duydum. Dedim ya bu insanların eteğine yapışın diye. Bir konuşma sırasında 1 dakikalık 2-3 cümle ile anlatılan docker nedir ne iş yapar gibi olaylara az çok fikir sahibi olmuştum. Ayrıca önerdiği yazıları filanda okuduğum için bu Ultra package‘ler hep docker’a geçmiş biz hala ftp upload yapalım 🙂 herkes bundan bahsediyor.

Yazıyor…

Yazıyor yazıyor’da arkadaş bu ülkede üniversitelerin hali itibariyle google searchle mühendis oluyoruz medium ve low package bir hayli fazla ama siz gidip minimum HİGH PACKAGE Seviyesinde yazılar yazıyorsunuz yapmayın Allah aşkına. Yada yapın yapın’da nasıl yapın biliyor musunuz? Bir toplanalım şu üniversiteleri bi ayağa kaldıralım seminer meminer değil abi. Gerekirse devlete başvuralım diyelim ki bize bu öğrencilerden birer ders verin ya 1 ders sınavı olsun olmasın yada ne bileyim nasıl olursa olsun ama bu ultra package ler gelsin basitleştirilmiş şekilde çocuklara fikirler aşılasın. Parası neysede verilsin abi şuan 1900’lerin teknolojisini anlatan insanlar az mı para alıyor sanki. Haftada 4 ders koyun adama 4x ücret ödeyin bakın o 4x ücreti 80 kişilik bir sınıfta ki bunun 4 dönemi var her dönemden bırakın rakamları 1 kişinin çıktığını varsayın zaten amorti ediyorsunuz ya bi pilot üni yapın birşey yapın deneyin abi. Çok mu zor?
Çağımız teknoloji çağı. İlerlememiz gerek demekle olmuyor. Şu insanların zekalarını bi ezber mantığından çıkarın ya Allah aşkına. neyse sitemlerimi bir kenara bırakıyorum ve yazım hatalarımı da göz ardı ediyorum. İşin özeti şu ülkedeki Bilgisayar mühendislerinin %99’u low ve medium package’den oluşmakta abi siz sadece medium’un üstüne hitap ediyorsunuz. En azından medium’a düşürmeniz lazım yada ne bileyim araya notlar bırakın. Bunu yapmanız için git linux komutlarını öğren filan deyin mesela serpiştirin aralara. güzel olur kanaatindeyim.

Run…

İşin aslına geldiğimizde abi süreçte lazım olan docker’a bir kafa atayım dedim. Girdim bloglara, yazılara, videolara vesaire vesaire okuyorum okuyorum olmuyor deniyorum deniyorum olmuyor. Neden biliyormusunuz o blogların başındaki yazıları gereksiz görüyorum. Neden çünkü adam diyorum boş laklak yapmış. İşin aslı öyle değilmiş abi olayın mantığı orada yatıyormuş. Mantığı anlamadığınızda’da neler oluyor tabiki
404 NOT FOUND
İlk hatada ekrana bakıp şu cümleleri sarf ediyoruz ne diyor lan bu ?
Yada
Niye? Niye böyle oldu ki şimdi ya.
Eee uğraştık çalıştık çabaladık tam bir fiyasko tamam docker kurduk imageleri gördük container dedik amaaa velakin Dockerfile dedim miydi patladık abi. Hemde büyük patladık adamın yazdığı Dockerfile’yi bile kullanamadık. İşte neden mi aslında docker’ı bırak container’ı bilmiyorduk ne demekti niye dockerfile idi dockerfile’nin içindekiler neydi ne anlama geliyordu hiçbirini bilemedik abi resmen bir hocamın kısa bir sözüyle
“Help desk operator” olduk abi.
Ama bugün işin aslına yaptığım ufak yolculukla olayı tam anlamıyla olmasada temeli itibariyle kavradım. Neden çünkü bunu anlatan insan medium package bırak low package seviyesinde anlattı. Anlamadığım bir kaç noktayıda sorduğumda şimdi portainerler’lar kurup laraveller için imageler açmaya çalışıyorum neden gidip bunu wampserver’le çözmüyorum? yada çözmeye çalışmıyorum?
Çünkü o single.php’idi şimdi olaylar değişti

Tabi mevzu bahis olan tecrübe 3 günlük olaydır. Bunların ardı arkası gelecektir belkide şuan bu fikirleri edinirken yanlış düşünceler içerisindeyim. Ama tabiki bunları yaşamadan ve vakit geçirmeden göremem. Gördükçe öğrendikçe belki birgün level atlayınca fikirlerimi paylaşmaya devam etmek dileğiyle. Kalın sağlıcakla.

Yazar hakkında

Oğuzhan Filiz

2013 yılında bilişim alanına adım attım.HTML,CSS,BOOTSTRAP,PHP,CODEIGNITER,KOTLİN,EXCEL,VBA gibi teknolojilere hakimim. Şuan Halk eğitim merkezinde "Bilgisayar Öğretmeni"'yim

5 Yorumlar

  • Haksızlık etme kendine 🙂 Eline sağlık hepimizin içindeki yaraya dokunmuşsun. Hep konuştuğumuz mevzular. Twitter ‘a gir, Türkiye ‘de bilişim alanında başı çeken en çok 150 tane adam var. Yurt içinde teknolojiyi sürükleyen adamlar bunlar. Okullar bu arkadaşlara ders verdirmeli. En olmadı dönem içinde 1-2 sefer “demo” yapmaya gelmeli. Mesela docker nasıl kurulur, ayarlanır, zaafiyetleri nelerdir… Nasıl yapıldığını fiilen göstermeli. Öğrencilerin gözü önünde elini hamurun içine sokmalı. Taşrada bu iş biraz daha zor ama imkansız değil. Sektörün içinden, çevre illerden birileri bulunabilir. İletişime geçmeli. Birileri illa cevap verecektir, ilgilenecektir. Bu tür “nasıl yapılır?” organizasyonlarını günler süren seminerlerden daha verimli buluyorum. Hem seminerlerde hatipler sallayıp geçebiliyor. Uygulama kimin daha başarılı olduğunu daha açık ispatlıyor.

    • Abi valla okuyup yorum yazman beni ayrı onure etti. Çok teşekkür ederim. Tamamen aynı fikirdeyiz abi birde seminerler biraz daha bilgili insanlara yönelik yada giden oluyor gitmeyen oluyor. Bunu ver zorla insanlara herkes nasıl bilinçleniyorda işte. Ama çok şükür bana nasıl yapılır konusunda çok büyük tecrübe ve bilgiler aktarıyorsun. Saygılar hürmetler.

Yorum Yap