Yeni bir yazıdan merhaba sitemi taşımak istedim çeşitli sebeplerden ötürü çok güzel bir eklentiyle karşılaştım. Wp Duplicator. Eklenti gayet başarılı ve güzel isterseniz wordpress yedekleme isterseniz wordpress taşıma işleminde yorulmadan taşıyabilirsiniz.

Wp Duplicator sizin kök dizininizde bulunan bütün dosyaları yedekleyip içine birde veritabanınızı koyup sıkıştırmanızı sağlıyor yani atıyorum 500mb’lık bir siteyi 300mb olarak indirebiliyorsunuz. Bu yönü harika ayrıca Filezilla veya benzeri uygulamaların her dosyayı tek tek seçerek indirme saçmalığındanda kurtuluyorsunuz. Ben bu eklentiyi taşıdıktan sonrada direk kurdum. Yedekleme işlemlerindede birebir kullanacağımı düşünüyorum. Ayda bir kez olsun en azından wordpress sitenizin wp duplicator yardımıyla yedek almanızda fayda var.

Peki ya kurulum? WordPress sitemi başka bir sunucuya taşımak istiyorum.

Burada da sizi zorlayacak bir durum yok. Biraz ingilizce bilginiz sayesinde çok rahat çözebilirsiniz arkadaşlar wp duplicator sayesinde az sonra göstereceğim zip dosyasını ve installer.php dosyasını atmanız yeterli. Tek tek attımı acaba doğru yükledi mi? dertleriniz yok sadece bir zip dosyası ve bir php dosyası kadar basit. Eklentinin indirim linkleri ismi yazdığı yerlerde var isterseniz şu butonada tıklayabilirsiniz yada yeni eklenti ekleden arama kutusuna wp duplicator yazarakta hemen kurabilirsiniz pro versiyona gerek yok şuan için crackli versiyon arama çabalarına düşmeyin.

Arkadaşa bir tıklayalım
Create new seçeneğine tıklıyoruz
İnstaller’in üstüne tıklayın ve menümüz açılsın
Database isminizi ve kullanıcı adınızı girin ve next diyin

Bir Süre Bekledikten sonra

Bize indirmemiz için 2 dosya sunuyor İnstaller ve Archive Dosyalarını indiriyoruz

Evet önemli olan Archive ve Installer Dosyalarını indirmeniz Bunları gidiyoruz ftp baglantısı sağlayıp yeni taşıyacağımız hostingimize yüklüyoruz yada eğer bunu yedek olarak kullanmak istiyorsak bu iki dosyayı saklıyoruz gelelim şimdi wp duplicator ile yedekten geri yüklemeye

Wp Duplicator Geri Yükleme İşlemi

Şimdi WordPress Kurmanıza gerek yok 2 dosyayı dizine aktardınız ve siteadiniz.com/installer.php yazıyorsunuz. Wp Duplicator bizim için zipten dosyaları çıkaracak ve veritabanınıza yazacaktır tabi veritabanı oluşturmanızda gerekli isterseniz Cpanel Veri Tabanı Oluşturma (Yakında) Göz atabilirsiniz. Kullanıcı adı ve veritabanı adınızı bir yere not edin lazım olacak işlemlere geçiyoruz.

Dosyaları yüklüyoruz
İnstaller.php yolunu yazıyoruz
Bekliyoruz

Buraya ayrı bir yazı açacağım DİKKAT Arkadaşlar eski veritabanı adınızı yada varolan bir veritabanı adı ve sifresini girerseniz üstüne yazılacaktır o yüzden dikkatli yazın ve test edin sonra next butonuna tıklayabilirsiniz

Next
Dosyamızın yükleneceği adresleri burada görüyoruz ve başlığımızı next diyerek devam edebilirsiniz
Ekranı gördüğünüzde işlem tamam demektir

WordPress siteniz başarıyla taşımış olacaksınız hemde hiçbirşey değişmeden.

WordPress Duplicator ile bir site taşıma işlemini yaptık umarım açıklayıcı olabilmişizdir. Eğer site taşıyacak veya yedek alacaksanız tonlarca ftp dosyası indirmenize veya veritabanı hataları almanıza gerek yok. Kullanmanızı önemle tavsiye ederim.

Yazar hakkında

Oğuzhan Filiz

2013 yılında bilişim alanına adım attım.HTML,CSS,BOOTSTRAP,PHP,CODEIGNITER,KOTLİN,EXCEL,VBA gibi teknolojilere hakimim. Şuan Halk eğitim merkezinde "Bilgisayar Öğretmeni"'yim

Yorum Yap